Днес е Петровден.
На 29 юни Православната църква отдава почит на апостолите Петър и Павел и празнуваме
Петровден.
Църквата ги нарича първовърховни първопрестолници и вселенски учители. Въпреки страданията и гоненията от страна на антихристово настроените, Петър и Павал са били предани разпространители на Божието слово и са завещали в своите послания основни правила на християнската вяра и живот.
Кои са Петър и Павeл?
Апостол Петър, брат на ап. Андрей Първозвани, бил неук и беден рибар от Капернаум на брега на Галилейското езеро.
Неговото еврейското име било Симон, а името Петър (от гръцки – „камък“) му било дадено от Исус Христос. Според евангелски разказ Христос повикал Петър и Андрей да тръгнат след него и те го следвали до деня на неговото Възнесение.
Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя. В деня на залавянето на Иисус Петър се отрекъл от него по време на съда, но и горчиво се разкаял в последствие.
След възнесението на Исус и слизането на Светия Дух апостол Петър проповядвал и вършил много чудеса и изцерения в Палестина, Мала Азия, Гърция и други страни.
Преданието казва, че загинал мъченически в Рим, при гонението на Нерон, заради вярата си. От смирение по негово желание бил разпнат с главата надолу в 67 година.
В Новия завет на Библията са включени две съборни послания на апостол Петър, отправени до всички християни.
Павел (от латинско „паулус“ – малък), с кръщелно име Савел, не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей – член на еврейска секта, която преследвала християните и като такъв е участвал в убийството на свети първомъченик Стефан.
В книгата Деяния на на св. Апостоли /XIгл./ се разказва, че на път за Дамаск имал необикновено видение, от което загубил зрението си, и чул Божия глас от небето: „Савле, Савле, защо ме гониш? … Аз съм Исус, когото ти гониш“. Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра.
Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания и затова е наречен „апостол на езичниците“.
През 67-а година Павел бил окован и изпратен в Рим на съд. Загинал мъченически на 29 юни 67 г. заедно със свети апостол Петър.
В Новия завет на Библията са поместени 14 негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските ценности и правилата на църковния живот.
Народни поверия
Българите вярват, че светците Петър и Павел са братя близнаци. Техният празник се предшества от двуседмичен пост.
На Петровден по стар обичай във всеки дом се коли най-младото пиле – „петровско пиле“ и се меси обреден хляб. Обикновено жените раздават част от него заедно с ябълки „петровки“ в чест на светеца. Вярва се, че св. Петър е райски ключар и пазител на райската градина.
Неговият по-голям брат близнак св. Павел пуска светкавици и запалва снопите на нивата. Може да предизвика страшни горски пожари, градушки и наводнения. Ето защо празникът се чества и за предпазване от огън, пожар, гръмотевици и градушка.
Светлият ден съвпада с жътвата и на него се работи, но само до обяд.
В някои райони на Петровден се правят сборове.
Именници: Петър, Петрана, Пенка, Пенчо, Петя, Камен, Камена, Кремена, Павел, Павлин, Павлина, Полина
На някои места Павловден се празнува отделно на 30 юни и се нарича Пальовден.